Making vs. Buying: When is it Worth it?

by Anne Maxfield on February 23, 2015

Accidental Locavore Gin and VermouthThere are so many things you can make yourself these days (what a surprise—how did we get food before there were supermarkets?), but the Accidental Locavore was wondering when it was worth it to make something and when it was just easier to pop into a store. I’ve made my own granola, yogurt, and bacon for a long time now, mostly for taste, but in the case of granola, because it is very difficult to find nut-free granola. Yogurt is simple enough to find, but it’s one of the easiest things to make. Homemade bacon will just spoil you for anything else, and you can make a lot of it and freeze it.

I’ve made butter, both regular and cultured, and while it’s certainly easy, it can be messy and for me, it falls into the better bought category. It’s also one of the few items that isn’t less expensive to make. Cheese too—there are just so many people who make great cheese, that it would take me a long time (and a closer source of raw milk) to make it worthwhile.

Accidental Locavore SansaireThis all came up because I read an article about making your own gin sous-vide and sent it to my friend Ivan. After having a couple of laughs about buying a $300 sous-vide machine to use for 90 seconds (yes, 90 seconds) to infuse your gin, Ivan sent me the following…

For making one’s own gin:

Walk to car in driveway. Enter car, insert key and start engine. After fastening seat belt, drive 6 1/2 blocks to liquor store.

Exit vehicle (sans seatbelt) and enter store.

Proceed to aisle three on your right and walk approx 7 feet.

Select blue-tinted glass vessel labeled “Bombay Sapphire”.

Present vessel to store clerk with $20.00 bill. Receive a small amount of change.

Exit store and re-enter vehicle with vessel in tow.

Re-fasten seat belt, re-start ignition and follow reverse pattern of earlier route to home.

Release seat belt, kill ignition, exit vehicle and enter home.

Accidental Locavore MartiniLocate one glass, several ice cubes, glance at the vermouth bottle, place two olives in glass with ice cubes.

Pour reasonable amount of clear liquid into prepared glass.

Consume contents of glass slowly, while forgetting all of those details about plastic bags and 172 degrees.

Refill glass.

Now then. Isn’t that a whole lot easier?

 

FacebookTwitterLinkedInPrintGoogle+PinterestShare

{ 1 comment… read it below or add one }

William February 23, 2015 at 12:40 pm

I don’t know where you are (Mountain View, maybe) but where I live a typical bottle of Gin is in the neighborhood of $67.50! Gas is $2.57/gallon today, February 23, 2015. My nearest liquor source is about eight miles away for roughly one gallon of gas. Factor that in and even disregarding auto fixed costs a bottle of Gin is in the neighborhood of $70.00! Legal or not, home brew is more cost effective

Leave a Comment

Previous post:

Next post: